Aktualności
W dniu 7 X 2023 r. w Zespole Pałacowym w Siarach, odbyło się uroczyste podsumowanie VIII akcji sprzątania cmentarzy z I wojny światowej, zorganizowanej przez Klub Górski ,,Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji. Patronat nad akcją w tym roku objęli: marszałek województwa małopolskiego Łukasz Kmita oraz Konsulowie Generalni Węgier, Austrii i Słowacji.
W tegorocznej akcji uczestniczyło 500 wolontariuszy z województwa małopolskiego i podkarpackiego. Wśród tej grupy społeczników, znalazła się również 14 - osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej, która uporządkowała w przeciągu 2 dni - 3 cmentarze. Z kolei uczennice naszej szkoły przygotowały oprawę artystyczną tegorocznej gali finałowej.
W części artystycznej zostały zaprezentowane pieśni patriotyczne z repertuaru Fortecy i Contra Mundom, w wykonaniu Katarzyny Wojtaszek, Wiktorii Przybyłowicz oraz Kingi Bojanowskiej, a do występu przygotowała uczennice p. Marta Piecuch.
Montaż filmowy z działań Klubu Orły, z minionego roku, przygotował uczeń naszej szkoły - Kacper Belczyk.
Do udziału w tym wydarzeniu zaproszeni zostali goście z całej Polski i z zagranicy, między innymi z Niemiec i Węgier. Przybyli również lokalni samorządowcy z gmin i powiatu gorlickiego; obecny był również p. Wiesław Jabłoński, dyrektor ZSCKR. Zgromadzeni wysłuchali między innymi wykładu dra Marcina Czarnowicza o pracach archeologicznych na cmentarzach z WW w Małopolsce. Głos zabrali Konsul Generalny Węgier dr Tibor Gerencsèr, Joanna Florkiewicz - Kamieniarczyk z Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego. Generał Johanes Kainzbauer z austriackiego Czarnego Krzyża odznaczył 5 wolontariuszy Honorowym Austriackim Czarnym Krzyżem, w tym p. Piotra Spłocharskiego, który pracował z nami podczas pierwszego dnia akcji. Prezes Klubu Jacek Witas wręczył dyplomy honorowe PTTK.
ENOTURYSTYKA – innowacja pedagogiczna 6 października 2023r.
Winobranie w Bystrej.
„In vino veritas”: tymi słowami przywitał uczniów z kl I i II technikum żywienia i usług gastronomicznych Lesław Kuk gospodarz w Winnicy Bucze w Bystrej. Winnica Bucze (510 m npm) swoją nazwę wzięła od wzgórza na którym się znajduje. Sadzenie krzewów rozpoczęto tutaj w 2012 roku. Dziś winnica posiada około 1200 krzewów głównie niemieckich odmian takich jak Solaris, Regent, Rondo, francuskich Marechal Foch, Leon Milot, czy innych jak: Muscat Odeski, Johaniter, Cserszegi Fuszeres. Z winnicy rozpościera się niesamowity widok na południe i cały Beskid Niski oraz na zachód na Pogórze Ciężkowickie.
Młodzież , która odwiedziła winnicę to przyszli znawcy winiarstwa. Naukę zaczynają od wiedzy o uprawie winorośli. Gospodarz z pasją i w oparciu o własne doświadczenie opowiadał o podstawowych zasadach zakładania i prowadzenia winnicy - najszlachetniejszej uprawy na świecie.
Po pokazie jak fachowo zbierać winogrona, uczniowie przystąpili do pracy. Wzorowo wypełnili swe obowiązki. Zebrali 200 kg odmiany Marechal Foch (odmiana ciemnogranatowa o drobnych jagodach). Zebrane grona zostaną odszypułkowane, a wyciśnięty w prasie hydraulicznej moszcz, zostanie poddany maceracji, fermentacji aby w efekcie końcowym otrzymać wino różowe.
Pogoda dopisała, widoki cudne, zbiory udane, poczęstunek - cóż więcej trzeba do szczęścia (i ja tam byłem… Zuzanna Bartko, Karol Olech, Juliusz Szymczyk, Michał Kusiak, Paweł Gazda, Mirosław Sroka )
Strona 32 z 71