projekt czytelniczy

Kontynuując działania wynikające z udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, w naszej szkole przeprowadzone zostały kolejne czynności, które miały na celu upowszechniać słowo pisane. Do tych przedsięwzięć należą:

  • Konkurs czytelniczo – literacki pt. „Książka, którą warto przeczytać”. Uczniowie tworzyli recenzje  ulubionych książek, znajdujących się w bibliotece szkolnej,                a następnie najciekawsze recenzje umieszczano na blogu czytelniczym, prowadzonym przez naszą uczennicę z kl. I.
  • Tworzenie kolorowych ulotek, zachęcających do sięgnięcia po książkę.
  • Kiermasz taniej książki – współpraca z księgarnią.
  • Wystawa fotograficzna zdjęć naszej uczennicy z kl. I pt. „W obiektywie młodego artysty”.
  • Wystawy i gazetki ścienne oraz plakaty propagujące codzienne czytanie książek oraz nowości czytelnicze, które zakupiono do biblioteki.
  • Czytanie bajek i legend  dzieciom z  Zespołu Szkół w Bystrej  – włączenie się do akcji pt. „Czytanie łączy pokolenia”.
  • Spotkanie z rodzicami, na którym przedstawiona została prelekcja oraz prezentacja multimedialna pt. „Młodzi dzisiaj, dorośli jutro – wychowanie przez czytanie” , przygotowana przez bibliotekarza  Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu –Filia w Gorlicach.
  • W szkole zrealizowano projekt czytelniczy w każdej klasie. Temat projektu brzmiał:          „ Autorzy naszych ulubionych książek”. Uczniowie mieli za zadanie:

- wybrać ulubionego pisarza,
- zapoznać się  z jego twórczością oraz dziełami, znajdującymi się w bibliotece,
- poznać wybrane dzieła pisarza poprzez głośne czytanie na lekcjach  j. polskiego,
- wykonać ciekawą gazetkę na temat jego biografii i twórczości,
- zaprojektować plakat promujący twórczość tegoż pisarza,
- zaprojektować plakaty promujące czytanie książek,
- sporządzić prezentację multimedialną pt. „Korzyści płynące z czytania książek”.


Wszystkie działania zrealizowane w ramach Programu przyczyniły się do zwiększenia liczby uczniów korzystających z księgozbioru biblioteki. Uczniowie chętnie angażowali się                    w  wydarzenia promujące czytelnictwo. Zakupione książki przede wszystkim zasiliły księgozbiór biblioteki szkolnej, a szczególnie powiększyły dział współczesnej literatury młodzieżowej. Różnorodność przeprowadzonych działań z książką w roli głównej, pozwoliła uczniom przede wszystkim rozwijać i poznawać własne pasje i zainteresowania.

 

 

O zaletach czytania w każdym wieku mówiła podczas prelekcji zorganizowanej dla uczniów i rodziców p. Małgorzata Janusz  - Nowicka , pracownik gorlickiego oddziału  Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu.

 

 

29 listopada odbył się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa szkolny konkurs recytatorski. Komisja w składzie: Jacek Bartusik, przedstawiciel Gminy Gorlice, Małgorzata Samsonowicz, polonistka z Zespołu Szkół w Bystrej i Marta Stachura, bibliotekarka i organizatorka konkursu ZSCKR  w Bystrej po przesłuchaniach konkursowych postanowiła przyznać dwa pierwsze miejsca dla Kasi Zieleń i Anny Tokarz z kl. II, drugie miejsce dla Wiktorii Wojtaszek, trzecie miejsce dla Jadzi Rybczyk ( obie z klasy I). Wyróżnienia otrzymały: Barbara Abram i Paulina Szczerba z kl. I. Publiczność również przyznała swoją nagrodę za interpretację i prezentację wiersza dla Anny Tokarz z kl. II

Uczestnicy przedstawili utwory m. in. Ewy Lipskiej, Wisławy Szymborskiej, ks. Jana Twardowskiego.

Gratulujemy!!!!

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Działania szkoły promujące czytanie książek

 

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła realizuje działania wynikające z udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W ramach niniejszego programu w szkole przeprowadzane są działania mające na celu promocję i rozwój czytelnictwa wśród dzieci  i młodzieży. Już od września rozpoczęła się w naszej szkole wielka przygoda z książkami… 

              
W bibliotece szkolnej pojawiły się nowe i piękne książki z zakresu współczesnej beletrystyki młodzieżowej, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych czytelników i nie tylko, gdyż bibliotekę odwiedzają również uczniowie sąsiedniej szkoły- ZS w Bystrej, rodzice oraz mieszkańcy Bystrej. Nasze działania obejmują przede wszystkim wspólne głośne czytanie, dyskusje na temat problematyki w wybranych książkach, recytacje wybranych dzieł literackich podczas akademii okolicznościowych. Przeprowadzane są również zajęcia warsztatowe i pogadanki dotyczące między innymi pozytywnego wpływu czytania na sukcesy szkolne oraz rozwijające zainteresowania czytelnicze, a także związane z ciekawostkami literackimi i nowościami czytelniczymi. Biblioteka także promuje „słowo pisane”, przygotowując wystawy tematyczne, gazetki ścienne, kiermasze książek i konkursy czytelniczo - literackie. W minionych miesiącach nasi uczniowie brali aktywny udział w interesujących zajęciach warsztatowych pt. „Książka uczy, bawi i wychowuje” oraz  „Jak efektywnie uczyć się i mądrze czytać książki”, prowadzonych przez panią mgr Małgorzatę Janusz-Nowicką -  pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach. Młodzież naszej szkoły uczestniczyła również w spotkaniu z pisarzem panem Andrzejem Piecuchem – twórcą książek ukazujących piękno Ziemi Gorlickiej i Beskidu Niskiego. Pan Andrzej – miłośnik naszego regionu, przedstawiał urocze zakątki i ciekawe zabytki naszej Małej Ojczyzny podczas prelekcji pt. „Osobliwości Ziemi Gorlickiej”, prezentował swój dorobek literacki, a także przekazał do biblioteki jedną ze swoich książek – „Gorlicka Ósemka”. Wszystkie wymienione wyżej działania sprawiają, że uczniowie chętniej i częściej sięgają po książki oraz odwiedzają bibliotekę.

 

 

 

Alternative flash content

Requirements

BYSTRA WEATHER

 
 
 
 

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.

Adam Mickiewicz