W dniu 23 października uczniowie klasy III gimnazjum z sąsiedniej szkoły – Szkoły Podstawowej im Juliusz Słowackiego w Bystrej, już po raz drugi gościli w naszej pracowni gastronomicznej, bowiem uczestniczyli w kolejnych warsztatach gastronomicznych o tytule „Smaki jesieni”. Młodzież gimnazjalna mogła ponownie wykazać się swoimi predyspozycjami z zakresu gastronomii, pod nieocenioną opieką pani Agnieszki Gryboś – nauczyciela praktycznej nauki zawodu oraz uczniów kl. II Technikum żywienia i usług gastronomicznych. Zajęcia te, odbyły się z inicjatywy pani Marty Stachury, która wraz z uczniami klasy III gimnazjum, realizuje zadania wynikające z Projektu SPInKa. Uczniowie z wielkim zapałem i wytrwałością działali w pracowni żywieniowej, sporządzając krem borowikowy, ciasteczka z ziarnami oraz hamburgery warzywne. Wykazali się przy tym umiejętnością pracy w grupie, pomysłowością i dyscypliną. Współpraca w zespole przyniosła zamierzone efekty, gdyż po dwugodzinnym wzmaganiu się z potrawami, na talerzach pojawiły się kolorowe i zdrowe przysmaki, gotowe do spożycia.

 

 

 

 

 

 

Sous Vide to innowacyjna metoda gotowania oparta na precyzyjnej kontroli temperatury

Nowoczesne techniki kulinarne w naszej pracowni !

Sous vide to nowoczesna metoda gotowania, która szturmem zdobywa cały świat. Jej nazwa pochodzi z języka francuskiego, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza „w próżni”. W wielu krajach na całym świecie sous vide przestaje być pojęciem nowym, gdyż technikę tę prezentuje się w programach telewizyjnych, przepisach kucharskich, a wyjątkowo często stosowana jest w dobrych restauracjach. Dlaczego tak się dzieje? Bez wątpienia ogromny wpływ na taki rozwój sytuacji ma fakt, że potrawy przygotowane tą metodą są wyjątkowe, wykwintne, charakteryzuje je niepowtarzalny smak i jakość.

 Jakie są zalety metody Sous Vide?

 • przygotowywane potrawy nie tracą wartości odżywczych, witamin ani przeciwutleniaczy, które zazwyczaj w dużej mierze traci się w toku tradycyjnego gotowania w wodzie lub smażenia czy pieczenia;
 • każda potrawa zawsze Ci się uda! Metoda Sous Vide gwarantuje zawsze te same parametry przygotowania posiłku, a jego właściwe przygotowanie nie jest uzależnione od czasu, którego musisz bacznie pilnować, ale od temperatury wody, w której przygotowuje się potrawa;
 • mięso przygotowane w ramach metody Sous Vide nigdy nie jest przesuszone – z próżniowego woreczka wyjmujesz zawsze soczyste kawałki, które w każdym miejscu są perfekcyjnie przygotowane;
 • podczas przyrządzania posiłków Sous Vide nie generuje zapachów ani pary wodnej – teraz z powodzeniem możesz w swoim domu przygotowywać także ryby bez obaw, że nieciekawy zapach będzie długo snuł się po Twoim domu.


Urządzenia Sous Vide pozwalają na regulację temperatury gotowania do 0,1 stopni Celsjusza! Co więcej, nie musisz martwić się o czas ich przyrządzania, gdyż gotowe porcje mięsa, ryb czy warzyw pozostaną w ciepłej kąpieli wodnej do momentu, w którym sam zdecydujesz, że chcesz je zjeść.

Gotowanie metodą Sous Vide obejmuje 3 etapy:

 1. Pakowanie próżniowe
  Dzięki próżniowemu opakowaniu, potrawy nie oddają podczas gotowania swoich wartości odżywczych i smakowych do wody. Metoda Sous Vide stosuje woreczki vacuum, w którym wystarczy zamknąć porcję mięsa, ryb lub warzyw wraz z dodatkami - ziołami, masłem czy ulubionymi przyprawami;
   
 2. Gotowanie w kąpieli wodnej
  Kluczowe jest ustawienie temperatury wody. Czas minimalny, w zależności od wielkości produktu, to zazwyczaj jedna godzina, czas maksymalny nie jest określony, ponieważ produkt ogrzany do pożądanej temperatury może pozostać w kąpieli wodnej nawet do 48 godzin!
   
 3. Serwowanie
  Porcje produktu wystarczy wyjąć z woreczka i doskonałe danie jest gotowe do podania! Dodatkowo można podsmażyć mięso lub rybę w celu uzyskania efektu karmelizacji, charakterystycznego dla potraw przyrządzanych na grillu czy patelni.

 My również postanowiliśmy iść z postępem i zakupiliśmy do naszej pracowni gastronomicznej urządzenia potrzebne do przyrządzania potraw tą techniką. Nie obyło się również bez szkolenia i warsztatów kulinarnych, gdzie młodzież wraz z nauczycielami przedmiotów gastronomicznych przyrządzała smaczne potrawy pod okiem  mistrza kuchni Marka Galicy.
Dziękujemy panu Markowi za cenne wskazówki i „smaczne” szkolenie.
                                                                             
                                                                                autor tekstu: Katarzyna Grasela

 

 

24 października tego roku, uczniowie naszej szkoły przygotowali warsztaty kulinarne dla uczniów sąsiedniej szkoły podstawowej w Bystrej.

Warsztaty prowadzone pod merytoryczną opieką nauczycielek zawodu, Magdaleny Tumidajewicz i Katarzyny Graseli  przeprowadziły uczennice klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Martyna Zwierzyńska, Weronika Skraba, Anna Leśniak, Natalia Wrona i Weronika Rówińska.


Uczniowie klasy 6 z Zespołu Szkół w Bystrej obejrzały prezentację na temat wartości odżywczej dyni  i marchwi oraz sposobów ich wykorzystania do przyrządzania smacznych potraw. Dzieci samodzielnie  wykonały placki dyniowe na słodko i dla odmiany, na słono, a także zrobiły przepyszny sok marchwiowy.  Na zakończenie, przy degustacji , dzieci bez problemu rozwiązały zabawny quiz na temat wartości odżywczych jesiennych warzyw – dyni i marchwi. Warsztaty zorganizowano w ramach programy „Owoce i warzywa w szkole”

 

 

Strona 1 z 2

 

Alternative flash content

Requirements

BYSTRA WEATHER

 
 
 
 

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.

Adam Mickiewicz